+90 552 471 16 25

Maksiller Sinüs Problemleri

Bodybuilders Show Their Muscle at the NGA Heart of America Natural Classic – The Eye daisy keech ab workout maddie mcconnell, vegan bodybuilder – great vegan athletes

Maksiller sinüs üst çene kemiği içerisinde sağlı sollu doğal boşluklardır ve burun boşluğu ile de doğal bir açıklığı vardır.

(Resim 1)

Burun yollarından kaynaklanan sinüs rahatsızlıklarının tedavisi KBB kapsamına girerken, diş ve/veya çenelerden kaynaklanan sinüs problemlerinin tedavisi Ağız Diş ve Çene Cerrahisi nin alanına girmektedir. Ayrıca üst çene arka bölgelerde implant tedavisi yapılırken de sıklıkla de sinüs lift denilen işleme ihtiyaç duyulmaktadır.

Çene cerrahisinin kapsamına giren sinüs problemlerinin başında üst azı dişlerinin çekimleri esnasında ortaya çıkan oroantral açıklıklar gelmektedir. Uzun süreli açıklıklar cerrahi tedavi gerektiren oroantral fistüle dönüşürler.

(Resim 2)

Bu açıklıklar çekim boşluğu vasıtasıyla ağız ile burun arasında bir bağlantı oluştururlar ve kalıcı hale gelirse ağızdan alınan sıvı burundan gelebilir. Sinüs enfeksiyonu gelişebilir ve ağızda emme fonksiyonu yapılamaz. Bu açıklıkları vakaya ve fistülün durumuna göre kliniğimizde farklı yöntemlerle kapatabilmekteyiz. (PRF ile, palatinalden flep kaydırarak, ada flebi ile veya yanak yağ dokusu ile) (Resim 3)

Diş kaynaklı akut veya kronik maksiller sinüzitlerde hem etken dişin hem de sinüsün birlikte tedavi edilmesi gerekmektedir. Akut sinüzitte tedavi ağırlıklı olarak ilaç tedavisi iken kronik sinüzitlerin tedavisi cerrahi ağırlıklıdır.

Maksiller sinüs kistlerinden sinüs retansiyon kistleri tomografide sinüs içerisinde kubbemsi bir görüntü verirler. Genelde büyük boyutlara ulaşmazlar ve tedavi de gerektirmezler. Ancak maksiller sinüs salgısının sinüs içinde birikip burun boşluğuna boşalamamasına bağlı gelişen maksiller sinüs mukoseli kemik erimesi, şişlik ve ağrı gibi bulgulara neden olur ve cerrahi tedavi gerektirir. (Resim 4 ve 5) Bu tür problemlerin cerrahi tedavisi ve sinüs içine kaçmış diş, diş kökü veya implant ile sinüs taşları ve yabancı cisimlerin cerrahi tedavileri de kliniğimizde yapılmaktadır.

 

Randevu Al